Trump azt mondta, itt az ideje lépni: óriási fordulat jöhet az orosz-ukrán háborúban

Brutális szankciókon dolgozik az amerikai Szenátus, állítólag sikerült megnyerni hozzá az elnök támogatását is, mutatjuk a részleteket!

Úgy tűnik, az EU szerint ez alanyi jogon jár nekik.
Újabb, immár 100 milliárd eurós támogatási csomagot tervez az Európai Unió Ukrajna számára – ez szerepelhet a következő hétéves költségvetési ciklusban, amelyről várhatóan július 16-án tesz hivatalos javaslatot a brüsszeli bizottság – olvasható a Bloombergen. A tervek szerint a pénzek 2028-tól kerülnének kifizetésre, hosszú távú, több éves pénzügyi elköteleződést róva az uniós tagállamokra – így Magyarországra is.
Brüsszel már eddig is közel 160 milliárd eurót mozgósított Ukrajna számára Oroszország 2022-es inváziója óta.
Ez az összeg magában foglal egy 50 milliárd eurós alapot, amely vissza nem térítendő támogatásokat és kedvezményes hiteleket biztosít 2027-ig. Emellett az EU a G7-ekkel közösen egy 50 milliárd dolláros hitelmechanizmust is életre hívott, amelyet a befagyasztott orosz állami vagyon kamataiból finanszíroznának. A most tervezett, újabb 100 milliárdos csomag szintén ezen a modellen alapulna.
A Bizottság közlése szerint a pénzeket – ahogy eddig – különböző reformok teljesítéséhez kötnék, amelyek célja Ukrajna felzárkóztatása az uniós normákhoz. A brüsszeli döntéshozók szerint Ukrajna támogatása a közös európai jövő része, ugyanakkor az eddigi példák azt mutatják, hogy a támogatások hatékonysága és felhasználása több kérdést is felvet.
Ezt is ajánljuk a témában
Brutális szankciókon dolgozik az amerikai Szenátus, állítólag sikerült megnyerni hozzá az elnök támogatását is, mutatjuk a részleteket!
Miközben Brüsszel újabb százmilliárdokat szánna Kijevnek, az Egyesült Államok egyre tartózkodóbban viszonyul az ukrán háborús kiadásokhoz. A Trump-kormányzat a múlt héten például leállított bizonyos fegyverszállításokat, amelyeket csak hétfőn indítottak újra. A jelenlegi uniós tervezet így azt is jelzi, hogy Brüsszel átvállalná Washington korábbi szerepét – annak minden pénzügyi és politikai következményével együtt.
A tervezet még egyeztetés alatt áll, azonban ha a tagállamok jóváhagyják, akkor az új költségvetés részeként Magyarország is részesévé válna az újabb közös pénzügyi vállalásnak. A Bizottság szóvivője nem kívánt nyilatkozni a konkrét részletekről a javaslat hivatalos bemutatása előtt.
A magyar kormány nem győzi hangsúlyozni: a háború helyett békére van szükség, és a forrásokat a tagállamok gazdaságának, versenyképességének és demográfiai kihívásainak kezelésére kellene fordítani. A mostani tervek azonban arra utalnak, hogy Brüsszel továbbra is a háború finanszírozásának útját választja, miközben a béketeremtésre alig fordít figyelmet.
Ezt is ajánljuk a témában
Oroszország Kína segítségével már most megháromszorozta a 2025-re tervezett dróngyártási volumenét.
Nyitókép: Ida Marie Odgaard / Ritzau Scanpix / Ritzau Scanpix via AFP
***